Otužování

Otužování

Otužování patří ke starým a účinným způsobům posílení imunitního systému.

Slouží jako nejlepší způsob prevence proti nachlazení, chřipce či angíně. Pomáhá při bolestech zad, vysokém krevním tlaku nebo třeba alergiím. Pozitivně také ovlivňuje psychiku člověka – vyrovnává stavy neklidu a podrážděnosti.

Otužování zvyšuje toleranci těla proti extrémním podmínkám tím, že organismus vystavíme stejným, jen mírnějším podmínkám.

Mnoho lidí se nesprávně domnívá, že otužování spočívá pouze v ranním sprchování ledovou vodou nebo zimním koupání v řekách nebo vodních nádržích. Otužování však nabízí mnohem širší záběr. Otužovat se můžete nejen ve vodě, ale také třeba čerstvým studeným vzduchem. Studený vzduch také pozitivně působí na obranyschopnost člověka. Proto ranní cvičení při otevřeném okně, lehčí oblečení při procházce venku nebo pobyt na čerstvém vzduchu působí přímo zázračně na tělo i psychiku. Dobrý účinek posílení imunity nabízí také saunování, které má podobný efekt, pokud se mu však věnujete alespoň jednou týdně.

Pokud se rozhodnete vyzkoušet otužování, je to určitě pozitivní krok pro upevnění vašeho zdraví. Otužování je určeno téměř všem lidem bez omezení. Pouze lidé s nemocným srdcem a onemocněním krevního oběhu by se měli nejdříve poradit s lékařem, jestli je u nich tato forma vhodná.  U dětí a starších lidí je dobré začínat velmi pozvolně tak, aby nedošlo k prochladnutí.

U otužování platí tyto zásady:

postupovat pozvolně, vytrvale a dlouhodobě

První otužování by se nemělo přehnat, jinak si „koledujte“ o pořádné prochladnutí. Starší lidé nebo děti by měli začínat s omýváním studenou žínkou. Teprve pozvolna zařazujte studenější vodu. Podle odborníků na otužování se doporučuje nejdříve omývání studenou vodou po dobu 3-4 minut, později polévání studenou vodou 1-2 minuty a až jako poslední stupeň by mělo následovat sprchování studenou případně ledovou vodou. Doba studené sprchy by u začátečníků neměla překročit dvě minuty. Jeden ze způsobů, jak postupně tělo na chlad připravit, je sprchování s postupným snižováním teplé vody v intervalu po dvaceti sekundách, až do doby, kdy bude téct pouze voda studená. Jestli zvládáte ranní sprchování bez problémů, můžete přidat i večerní otužování.

Doporučovaný způsob je zahájit otužování už v létě, v době, kdy není počasí úplně ideální pro vyznavače opalování. Koupání 5-10 minut dvakrát týdně venku v přírodě může být ideální vstup do světa otužování. Před vstoupením do vody se však doporučuje trochu se rozehřát cvičením nebo vypít teplý nápoj. Ihned po opuštění vody použijte ručník, který může sloužit jako masážní prostředek, který rozproudí krevní oběh. Poté co se ručníkem „vykartáčujete“ se rychle osušte a co nejdříve oblečte.

pozor!

Pokud setrváte ve sprše dlouho a nejste zvyklí na ledovou vodu, může se stát, že se lehce nachladíte. Velkou chybou je ležení ve studené vodě ve vaně. Protože vana nenabízí dostatek prostoru pro pohyb, můžete se také klidně prochladit. Nikdy studenou vodou nezačínejte sprchování nebo polévání od hlavy, vždycky zásadně od nohou.