10. ročník plaveckého „Tovačovského maratónu“ úspěšně odstartoval další dekádu spolupráce.

10. ročník plaveckého „Tovačovského maratónu“ úspěšně odstartoval další dekádu spolupráce.

Oddíl Dálkového a zimního plavání Haná Prostějov z.s. za podpory společnosti Heidelberg Cement a.s. – Štěrkopískovna Tovačov a města Tovačov ,  připravili v sobotu 10. června,  letos jubilejní desátý  silně obsazený a pro účastníky nezapomenutelný závod.

 

Na tratích 1, 3, 5, 10 a 15 km se maratónu účastnilo 146 plavců z 29 plaveckých oddílu z celé republiky. Okruh jednoho kilometru si vyzkoušelo i 9 plavců z neregistrované veřejnosti.

 

Závod se plaval v průzračných vodách tovačovského jezera na dvou okruzích o délce 1,6 km a 1 km. Stavba trati i její příprava, je velmi náročná záležitost. Musí splňovat přísná kritéria bezpečnosti zejména s ohledem na start žákovských kategorií.

 

Pořadatelsky se tedy jedná o akci časově i organizačně rozsáhlou se zajištěním certifikovaných rozhodčích, zázemím vč. občerstvení po dobu závodu a sanitkou s lékařem.

Záchrannou službu přímo z lodí na vodě, nám pomáhají již tradičně zabezpečit hasiči Tovačov a Troubky, letos pomáhala i Městská policie Tovačov.

Všem záchranářům za jejich bdělou práci patří velký dík.

 

Účastníky Tovačovského maratónu jsou nejen děti (mladší a starší žactvo )a kadeti, ale i  kategorie muži, ženy  vč. kategorií masters.

 

Nejdelší závod na 15 km zdolalo celkem 16 plavců.

V mužích vyhrál reprezentant  ČR Matěj Kozubek  ( r. 1996 ) z  klubu Kometa Brno v čase 3:01:10.

Za ženy byla nejrychlejší v čase 3:29:02 Leontýna Trněná ( r. 2007 ),  plavecký  klub Axis Jihlava.

Oba šampióni získali Pohár starosty města Tovačov, který jim věnoval a osobně předal pan starosta Marek Svoboda.

 

Tovačovská voda k sobě táhne lidi napříč generacemi i výkonnostními třídami. Nejen reprezentanty ČR na evropských i světových šampionátech, přemožitele kanálu La Manche např.: Petr Mihola  v  r. 2006, Dana Zbořilová  v  r. 2001, Radek Táborský v  r. 2015, ale i přemožitele průlivu Gibraltar  Magda Okurková v  r. 2016, nebo Severního kanálu, který jako první Čech přeplaval Jaroslav Chytil v r. 2018.

Velké nadšení vzbuzuje i u výkonnostních plavců.

Zvětšení plavecké plochy k tréninku, opakovaně využívají v rámci své plavecké celoroční přípravy.

 

 

Všem již výše zmiňovaným organizátorům i našim sponzorům a podporovatelům jako je např.: firma Laski s.r.o., Jaro, včelařství Trnkal, město Tovačov, hasiči Tovačov a Troubky, Heidelberg Cement a.s. – Štěrkopískovna Tovačov, i členům pořádajícího oddílu velké a srdečné díky.

 

 

 

Za DZP Haná Prostějov, z.s.

Gabriela Ježková