Tovačovský maratón 25.5.2019

Tovačovský maratón 25.5.2019

V sobotu 25.5.2019 v 11 hodin odstartoval na Anínském jezeře už 8. ročník Tovačovského maratónu. Jedná je o závod bodovaný v rámci Českého poháru v dálkovém plavání a zajištění podmínek pro zdárný a bezpečný průběh je velmi náročné. První pořadatelsky neovlivnitelnou podmínkou je teplota vody v den a v místě závodu v hloubce 40 cm – pokud je pod 13°C, tak se závod ruší, pod 14°C se plave maximálně na 3 km, pod 15°C max. 5 km, pod 16°C max. 10 km a nad 16 °C se může plavat závod až na 25 km. Po dlouhém přeměřování průměrná teplota byla 16,2°C a závod mohl plně proběhnout jen s menším omezením pro žactvo. Trať byla vytyčena velkými bójemi a to na okruh 2 km a 1 km. Jako povinná novinka se testovalo měření času přes náramkové čipy a byla dovezena i speciální brána na měření při proplavání okruhů a PC a měřící vybavení. Cena tohoto kompletu, který vlastní i obsluhuje plavecký svaz je šokujících ¾ mil. Kč. Vše fungovalo naprosto precizně a tradiční ruční měření času rozhodčími na břehu to jen potvrdilo. Využití systému je velká úleva pro rozhodčí a umožní jim více se věnovat sledování bezpečí plavců ve vodě.

Bezpečnost je velké téma a i když se jedná o špičkové plavce, předepsané zabezpečení závodu z lodí si nikdo nedovolí podcenit a všechna čest dobrovolným hasičům z Tovačova i Troubek za ochotu, pozornost a profesionální přístup.

Vzhledem k očekávané chladné vodě do závodu nastoupilo úctyhodných 81 plavců z klubů z celé republiky (národnostně i Maďaři, Slováci, Poláci, Číňan a Brit). Vítězem hlavního závodu na 15 km se v mužích stal reprezentant ČR Matěj Kozubek v čase 2:50:45,9 a v ženách fenomenální Lenka Štěrbová s časem 3:06:34,5. Závodu se např. zúčastnil vynikající Radek Táborský – přemožitel kanálu La Manche i Gibraltarského průplavu, či Jakub Valníček – účastník mnoha extrémních mezinárodních plaveckých akcí. Výsledky najdete na https://www.plavani.info/vysledky/.

Velké poděkování za přízeň i velmi konkrétní zabezpečení vyslovuje pořádající DZP Haná Prostějov Městu Tovačov a jmenovitě panu starostovi. Poděkování patří i Českomoravskému štěrku –  Štěrkopískovně Tovačov za umožnění závodů a za trpělivost rybářům, kterým tradiční závod přináší každoročně krátkodobé omezení.

 

Ing. Marie Trnkalová

 

Krmení-plavců-má-svá-pravidla

 

Hasiči-s-plavci

 

Legenda-přerovského-plavání-a-otužování-Ing.-Milan-Svoboda-přejímá-ocenění-od-ČSPS

 

Matěj-Kozubek-absolutní-vítěz

plakát Tovačov 2019